KANSAS ASSOCIATION TAXIDERMISTS
Taxidermy.Net animated GIF 9K

Your Subtitle text
competition results
Youth Award Medals


Best Amateur Waterfowl
Best Amateur Gamehead Sidney Allard
Best Amateur Upland Bird
Best Amateur Turkey
Best Amateur Sm Lifesize Sidney Allard
Best Amateur Lg Lifesize
Best Amateur Reptile
Best Amateur Reproduction
Best Amateur Whitetail Weston Ward
Best Amateur Fish


Best Professional Waterfowl Tim Cooley
Best Professional Gamehead Kent Allard
Best Professional Upland Bird Chris Hinshaw
Best Professional Turkey
Best Professional Sm Lifesize Bryan Glaser
Best Preofessional Lg Lifesize
Best Professional Reptile
Best Professional Reproduction Sam Cahoy
Best Professional Whitetail Andrew Locker
Best Professional Fish


Highest Scoring Professional Award Sam Cahoy


State Champion Waterfowl Sam Cahoy
State Champion Gamehead Mike Beckman
State Champion Upland Bird Sam Cahoy
State Champion Turkey Blake Reminger
State Champion Sm Lifesize Cindy Cunningham
State Champion Lg Lifesize Cindy Cunningham
State Champion Reptile Bob Rowe
State Champion Whitetail Blake Reminger
State Champion Reproduction Cory Foth
State Champion Fish Cory Foth


KAT Scramble 2nd Place Dennis Schumacher
KAT Scramble 1st Place Cory Foth


Best Out of State Blake Reminger


Collective Artist 3rd Place
Collective Artist 2nd Place Wes Becker / Dave Selenke
Collective Artist 1st Place Tom Bowman / Don Rush


Competitors Award 3rd Place Bryan Glaser
Competitors Award 2nd Place Scott Navatril
Competitors Award 1st Place Bruce Owens   Chris Hinshaw  (TIE)


McKenzie Peoples Choice
Bird Jason Vanderpool
Whitetail Scott Navatril
Fish Cory Foth
Lifesize Cindy Cunningham
Gamehead Jason Delue
Reptile Bob Rowe
Peoples Choice Commercial Division Tim Cooley
Overall Peoples Choice Cindy Cunningham
Best Habitat Dennis Schumacher


All Around Taxidermist


Ducks Unlimited Award
Kansas Bowhunters Award Brad Lester
Pheasant/Quail Forever Award Mike Beckman
NWTF Award Blake Reminger
SCI Award Gamehead Mike Beckman
SCI Award Lifesize Scott Navatril
2nd Creation Taxidermy School Award Kent Allard


Walnut Creek Hardwoods Clint Bowman
Starfish Award Bob Rowe
Artisian Award Dave Selenke
Van Dykes Most Original Dave Selenke
Art Rocks Scott Navatril
Brian Harness Award Cindy Cunningham
Polytranspar Award Cory Foth
Pro One Award Blake Reminger
NTA Taxidermist of Year Award Blake Reminger
Wasco Award Sam Cahoy
Woody Award Blake Reminger
Breakthrough Award Blake Reminger
Richard H. Schmidt Blake Reminger
McKenzie Distinguised Taxidermist Wes Becker
cache/wst.opf.4805688.xml
Website Builder